Napisz dziecku starannie przemyślany list

4

Prosta, łatwowierna rozmowa pomiędzy rodzicem i nastolatkiem pomoże rozwiązać wiele problemów i uspokoić nerwy. Ale jeśli twoje dziecko nie chce z tobą rozmawiać, unikając kontaktu, znajdź inny sposób komunikacji. Na przykład możesz pisać SMS-y lub e-maile.

* Napisz dziecku starannie przemyślany list, w którym możesz podać swoją prośbę lub propozycję. Staraj się wyrażać myśli w taki sposób, aby list był postrzegany jako przyjazny, bez wykładów i wypowiedzi.

Napisz, żeby nie spieszył się z odpowiedzią, ale ostrożnie przemyślał to. A kiedy nastolatek jest gotowy do rozmowy, niech informuje rodzica. Listy pomogą rodzicowi w informowaniu dziecka o ważnej rzeczy lub ostrzegają go przed niektórymi zdarzeniami.

* W rozmowie z nastolatkiem rodzice muszą być powstrzymywani w każdej sytuacji. Jeśli czujesz, że jesteś pokryty falą irytacji, lepiej odłożyć rozmowę na lepsze czasy. W końcu wystarczy jedno złe słowo, aby stworzyć konflikt, który będzie długi i bolesny dla rodziców i dzieci.

* W niektórych przypadkach warto się spierać, ponieważ nastolatek musi się wypowiadać, aby uzyskać moralną satysfakcję. W takim przypadku nie próbuj bronić swojej sprawy. Wysłuchaj roszczeń dziecka, spróbuj zrozumieć jego pragnienia i jednocześnie nie obrażaj się przez żadne wyrażenia. W końcu wciąż trudno jest mu kontrolować i wyrażać swoje roszczenia w normalnej formie. Później, w miłej atmosferze, opowiesz mu o zasadach dialogu i powściągliwości.

* Częściej opowiadaj dziecku swoje życiowe wspomnienia, w których nie zawsze jesteś bohaterem. Szczera opowieść o twoich błędach i zaniedbaniach, zaufanych rozmowach o twoich pracach lub wspólnym rozwiązywaniu niektórych problemów pomoże ci zbliżyć się do ciebie i wzbudzić w tobie zaufanie. Nie rozwiąże wielu problemów z przyjaciółmi ulicy, ale przyjdzie po pomoc i radę.

* Nie bój się opuścić mieszkania w weekend dla nastolatka i jego kopania. On doceni twoje zaufanie. Ale najpierw zaproś wszystkich na rodzinne uroczystości, aby dowiedzieć się więcej o swoich znajomych i poznać ich. Jeśli masz lęk, poproś nastolatka, aby nie pił alkoholu i nie był głośny. Przed wyjazdem do kraju po cichu chowajcie drogie przedmioty, aby później nie było nieprzyjemnej sytuacji.